Ordu ve Askeriye

Ana Sayfa  / Yayınlar / Medeniyet Değerlerimiz / Ordu ve Askeriye

Mete Han tarafından kurulan Türk Ordusu, Büyük Hun İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne gelen süreçte hep koruduğu temel karakteristikler yanında diğer uluslarla etkileşiminden edindiği tecrübeleri de kendi kazanımlarına katmıştır. Zaferlerle taçlandırdığı büyük mazisinin izinde ve mağlubiyetlerden ders çıkararak ilerlediği gelecekte tarih yazmaya devam edecek olan kahraman Türk Ordusu geçmişte Çin, Hind, Fars, Arap, Roma, Bizans gibi kadim kültürlerin askerlik tecrübelerinden yararlandığı gibi günümüzde de modern ulusların deneyimlerinden faydalanmaya devam ederek kendini hep yenileyip geliştirmiş ve birçok askeri kurum ve kavram oluşturarak tabiri caiz ise bir “Askeri Medeniyet” vücuda getirmiştir.
Türk devletlerinin kuruluş ve gelişmesinde etkili olan önemli unsurlardan biri askeri teşkilatlanmadır. Tarih boyunca Türk orduları diğer milletlerin bir yandan imrendikleri ve öte yandan çekindikleri güçler olmuşlardır. Türk askeri düşmana korku, dostuna ise büyük güven vermesiyle şöhret bulmuştur. Türkler askerlik alanında birçok milleti etkilemiş, savaş gereçleri, giyim kuşam ve askerî nizam gibi konularda pek çok yeni-likler getirmişlerdir.
Türk askerî yapısına askerî anlamda at ve demir güç katmıştır. Eski Türk devletlerinin ortaya çıkışı ve kuruluşlarında büyük ölçüde “atın hızı ve demirin vurucu gücü” etkili olmuştur
Selçuklu ve Osmanlı Devletleri başta olmak üzere, Türk Milleti’ni bu coğrafyayla bütünleştiren ve güçlü kılan unsurları sadece askeri güçle açıklamak ise mümkün değildir. Dürüstlüğü ve mertliği ile tanınan Türk Milleti, zulümden ve haksızlıktan uzak duran, adaleti her zaman ayakta tutan, hoşgörüden ve uzlaşmadan yana olan tutumuyla tarih boyunca üstün medeniyetler oluşturmuştur.
Yapmaya çalıştığımız bu mütevazı çalışma, esasında tam kapsamlı bir askerlik veya askeri kurumlar tarihi değildir. Geçmişten günümüze; özellikle Anadolu’daki varlığımızı borçlu olduğumuz Selçuklu ve Osmanlı askeri kurumlarını ve kültürünü hatırlamak, kültür mirasımızı korumak ve yaşatılmasına küçük bir katkıda bulunmak adına atılmış cılız bir adımdır. Zira büyük Türk Milletinin yüzlerce yıllık tarihe sahip kahraman ordusunu ve askeri medeniyetini yüz maddede özetlemek mümkün değildir. Bu yüz madde, içlerinden seçildikleri yüzlerce madde ve terimin bulunduğunu bizlere hep hatırlatmaları için kaleme alınarak tarihin hafızasından günümüzün bilincine taşınılmıştır. Üç bölüm olarak düzenlenen bu çalışmada askeri teşkilat ve askerlikle ilgili terimler yanında, Türk-İslam kültüründe büyük önem verilen askerlikle ilgili önemli bazı moral/manevi değerlere yer verilmiştir.

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Toplam Sayfa Ziyareti: 87 - Bugün Sayfa Ziyaretleri: 1