İnsanlığın Ortak Değerleri: Kütüphane Kültürü

Ana Sayfa  / Yayınlar / Bültenler / İnsanlığın Ortak Değerleri: Kütüphane Kültürü

İnsanlığın Ortak Değerleri: Kütüphane Kültürü

Yazının icadıyla başlayan süreçte ortaya çıkan ve medeniyet tarihi kadar kadim geçmişe sahip olan kütüphaneler, insanoğlunun tarih boyunca ürettiği bilimsel ve kültürel birikimlerin gelecek kuşaklara aktarıldığı köprü kurumlardır. Ait oldukları toplumlar kadar tüm insanlığın da ortak hafızası olan kütüphaneler, hem yerel hem de evrensel anlamda eğitim, bilim ve kültürel varlıkların korunması ve geliştirilmesi hem de halkın kültürel yaşama katılmasında önemli rol oynamaktadır. Tarihin ilk dönemlerinden beri bilginin toplanması, korunması ve kullanıma sunulması gibi temel amaçları gerçekleştiren kütüphaneler, toplumsal ve teknolojik gelişmelerle hizmet ve koleksiyonlarını çeşitlendirerek günümüzde farklı türler altında faaliyet göstermektedirler. İslam medeniyetinde de eğitim ve bilim hayatı başta olmak üzere bilgi odaklı toplumsal etkinliklerin desteklendiği kurumlardan biri olarak öne çıkan kütüphaneler, altın çağını yaşadığı dönemlerde sadece ilim ehlinin değil, toplumdaki fertlerin bilgi birikimini arttırıp kendini yetiştirmelerine imkân tanıyan, okuma ve araştırma faaliyetlerinde bulunmalarını sağlayan merkezler haline gelmişlerdir. Konunun kavramsal ve tarihsel gelişimi ile ele alındığı bu çalışmada kütüphanelerdeki dönüşüm, yenilikçi hizmetler odağında değerlendirme yapılmış ve kütüphanecilikte gelecek tasavvuru hakkında önerilerde bulunulmuştur.
“İnsanlığın Ortak Değerleri” üst başlığını taşıyan seri yayın çalışmamızda, komşuluk, gönüllülük, saygı, temizlik, nezaket, misafirperverlik, dayanışma, dürüstlük, fedakarlık, merhamet, vefa ve paylaşma gibi birçok değer bütüncül bir bakış açısıyla bir araya getirilmektedir. Çalışmaya konu olan değerler tarihsel süreçleri, farklı kültür ve medeniyetlerdeki yansımaları, modern dönemde uğradığı değişim ve dönüşümler bağlamında ele alınmakta, söz konusu değerlerin canlı bir şekilde yaşatılmasında bugüne ilişkin somut öneriler getirilmektedir.

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Toplam Sayfa Ziyareti: 1190 - Bugün Sayfa Ziyaretleri: 1