İnsanlığın Ortak Değerleri: Komşuluk

Ana Sayfa  / Yayınlar / Bültenler / İnsanlığın Ortak Değerleri: Komşuluk

İnsanlığın Ortak Değerleri: Komşuluk

İnsan hayatının en önemli dinamiklerinden biri olan ve evrensel bir değer olarak farklı kültürlerde tarih boyunca karşımıza çıkan komşuluk, köklü medeniyetimiz içerisinde şehir hayatının ve onun daha küçük birimi olan mahalle kültürünün oluşmasında merkezî bir rol üstlenmiştir. Komşuluk karşılıklı sevgi ve saygı duygularıyla beslenen, bireyleri yardımlaşma ve fedakârlığa teşvik eden, sahiplenme duygusunu kuvvetlendiren, kişiye sorumluluk yükleyen, misafirperverlik, nezaket, iyilik, gönüllülük gibi pek çok değeri içinde barındıran erdemli bir hayat tarzının yansımasıdır. Öte yandan komşuluk yalnızca şehir hayatı ile sınırlı değildir. Esnaflık ve çarşı kültürü ile çalışma hayatında, dayanışma, iş paylaşımı gibi yönleriyle kırsal kesimde ve daha büyük ölçekte devletler arasında pek çok alanda karşılığını bulan oldukça geniş bir anlam dünyasına sahiptir. Bu çalışmada komşuluğun kavramsal çerçevesinden başlanarak anlam dünyası anlaşılmaya çalışılmış, İslam medeniyeti ve geleneğimizde komşuluk ilişkileri somut örnekler, anekdotlar ve okuma parçaları eşliğinde ele alınmıştır. Modern dönemde komşuluk ilişkilerinin yaşadığı dönüşümler ve günümüzde karşılaşılan sorunlardan hareketle farklı paydaşlara yönelik teklif ve önerilerse metnin özgün katkı sunma çabasının bir ürünüdür.
“İnsanlığın Ortak Değerleri” üst başlığını taşıyan seri yayın çalışmamızda, komşuluk, gönüllülük, saygı, temizlik, nezaket, misafirperverlik, dayanışma, dürüstlük, fedakârlık, merhamet, vefa ve paylaşma gibi birçok değer bütüncül bir bakış açısıyla bir araya getirilmektedir. Çalışmaya konu olan değerler tarihsel süreçleri, farklı kültür ve medeniyetlerdeki yansımaları, modern dönemde uğradığı değişim ve dönüşümler bağlamında ele alınmakta, söz konusu değerlerin canlı bir şekilde yaşatılmasında bugüne ilişkin somut öneriler getirilmektedir.

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Toplam Sayfa Ziyareti: 1660 - Bugün Sayfa Ziyaretleri: 1