En Yaygın Kitlesel Manipülasyon Araçları: YAZILI, GÖRSEL ve SOSYAL MEDYA

Ana Sayfa  / Etkinlik / Basın Bildirileri / En Yaygın Kitlesel Manipülasyon Araçları: YAZILI, GÖRSEL ve SOSYAL MEDYA

En Yaygın Kitlesel Manipülasyon Araçları: YAZILI, GÖRSEL ve SOSYAL MEDYA

“Eğer dikkat etmezseniz medya, mazlumlardan nefret etmenize ve zalimleri sevmenize sebep olur.” (Malcolm X)

 

Şahıslar ve kurumlar üzerinden sürdürülen itibar suikastleri ve karalama kampanyalarında çoğunlukla münferit bir olay genellenmekte yahut iftira yoluyla yüz kızartıcı suçlar isnat edilmektedir. Böylece, söz konusu şahıs ve kurumların içinde olduğu ya da temsil ettiği değerler yıpratılmaya çalışılmaktadır.

Bu itibarsızlaştırma çalışmalarının ana hedefi, söz konusu kişi ve kurumların toplum nezdinde temsil ettiği inanç değerlerini yıpratmak, toplumsal dayanışmaya zarar vermek, üye ve gönüllülerini demoralize etmek ve güven zafiyeti oluşturmaktır. Bu manipülatif süreçler aracılığıyla insanlar kendilerini ifade edebilecekleri kavram ve değerlerden soğutulmakta ve böylece her türlü manipülasyona açık hale getirilmektedir. Bu açıdan değerlendirildiğinde asıl amacın suçun kendisi değil, suç ve suçlu üzerinden kurumlar ve değerler yıpratılmaktadır.

Münferit bir vaka üzerinden yargıya intikal etmiş bir olayda, suçun şahsîliği ilkesi bir kenara bırakılarak, kurum, kavram ve değerler itibarsızlaştırılarak manipüle edilmeye çalışılmaktadır.

Bu manipülasyonlar yazılı, görsel ve sosyal medya aracılığı ile hızlı bir şekilde kamuoyuna servis edilmektedir. Batı’da son derece yaygın olan ve son yıllarda ülkemizde de İslami değerleri hedef alan bu tür yayınlar artmaktadır. Özellikle sosyal medyada, olayların yansıtılma biçimi, kullanılan dil, belirli ifadelerin sürekli olarak ve yan yana tekrar edilmesi, fotoğraf tercihleri, yönlendirici makale ve yorumlar vb. birçok yöntemle manipülasyonlar kitleselleştirilmektedir.

Çamur atılınca ne yazık ki izi kalıyor. Aynı hedefe odaklanan bir dizi yalan ve manipülatif haberi üretmek ve yaymak çok kolay, zira toplumda ortaya atacağınız manipülatif bir haberi satın almaya, taşımaya ve yaymaya hazır bir kesim mutlaka bulunabiliyor. Zor olan ise bu haberin olumsuz etkileriyle mücadele etmektir.

Bunun yolu da dijital mecraları kullanan kitlenin bilinçli bir medya okuryazarı olmasından geçiyor. Aksi halde kamuoyu ilelebet medya manipülatörlerinin oyuncağı olarak kalmaya devam edecektir.

  09.12.2022 / Evrensel Değerler Derneği

Toplam Sayfa Ziyareti: 62 - Bugün Sayfa Ziyaretleri: 2